Skip to content

Apie mus

iGEM konkursas ir Vilnius-Lithuania iGEM komanda

iGEM (International Genetically Engineered Machine competition) – prestižinis, didžiausias pasaulyje sintetinės biologijos konkursas, rengiamas Bostone (JAV) nuo 2003 m. ir suburiantis daugiau nei 300 komandų, kurios rengia inovatyvius, praktikoje pritaikomus sintetinės biologijos projektus, prisidedančius prie aktualių pramonės, aplinkosaugos, medicinos ir kitų sričių problemų sprendimo. iGEM formatas primena startuolių konkursą, skirtą jauniesiems mokslininkams, kai iš skirtingų studijų krypčių studentų sudaryta komanda vysto mokslinę idėją ir atlieka eilę laboratorinių tyrimų, siekdama konkursui pateikti funkcionuojantį savo išradimo prototipą. Kiekviena komanda realizuoja unikalią ir novatorišką savo sugalvotą idėją. Vis dėlto, konkurso rėmuose būtina išpildyti dvi sąlygas: projektas privalo būti aktualus visuomenei, o sprendimui įgyvendinti būtina pritaikyti gyvas ląsteles.

Šiame konkurse iš Vilniaus universiteto studentų sudaryta Vilnius-Lithuania iGEM komanda varžosi su geriausių pasaulio universitetų, tokių kaip Oksfordas, Harvardas, Edinburgas, studentų komandomis. Konkurse dalyvaujančios lietuvių komandos visada buvo ambicingos ir nestokojančios idėjų, o tai atsipirko su kaupu: 2015 ir 2016 metais Vilnius-Lithuania iGEM komanda laimėjo aukso medalius, 2017 metais – Didįjį prizą, 2018 metais dalyvavusios dvi Lietuvos komandos – aukso ir bronzos medalius, 2019 – aukso medalius. Šiemet naujai susibūrusi komanda sieks tęsti sėkmingą Lietuvos vardo garsinimą tarptautiniame konkurse.

Konkurso koncepcija itin tarpdiscipliniška, o vertinimo kriterijai apima ne tik darbą laboratorijoje, bet ir visuomeninę švietėjišką veiklą – mūsų komanda lankosi Lietuvos mokyklose, organizuoja mokslo populiarinimo renginius ir skatina visuomenės domėjimąsi gamtos mokslais.

Sintetinės biologijos organizacija

2016 metais Vilnius-Lithuania iGEM komandos iniciatyva Lietuva pirmoji tarp iGEM konkurse dalyvaujančių šalių įsteigė Sintetinės biologijos organizaciją. Organizacija vienija žmones, kurie domisi sintetinės biologijos mokslu bei siekia prisidėti prie šios mokslo srities plėtojimo Lietuvoje bei pasaulyje.

Organizacijos vertybės ir veiklos tikslai:

Mūsų stiprybė glūdi tvirtuose santykiuose su partneriais ir visuomene. Tikime, kad moderniame pasaulyje, kuriame gyvename ir dirbame, mes galime sukurti stiprią, į visuomenės poreikius orientuotą kultūrą, kuri remtųsi smalsumu, įkvepiančiu keistis vardan geresnės ateities, bendradarbiavimu, iškeliant komandos tikslus aukščiau asmeninių ir tikslo aiškumu, kuris leidžia imtis iniciatyvos bei veikti. Be šių pagrindinių vertybių esame išsikėlę ir šiuos veiklos tikslus:

  • Skatinti domėjimąsi sintetinės biologijos sritimi, jos svarba bei pritaikymu įvairiose srityse
  • Dalyvauti sintetinės biologijos bei kituose moksliniuose konkursuose
  • Organizuoti mokslo ir kultūros visuomeninius renginius
  • Skatinti universitetų bendruomenių bei visuomenės tarpusavio bendravimą
  • Vykdyti edukacinę bei profesinio orientavimo veiklą visuomenei
  • Plėtoti bendradarbiavimą su kitomis Lietuvos bei užsienio organizacijomis.