Skip to content

Mūsų alumnai


Vilnius-Lithuania iGEM. Pradžia

Savo pasakojimais apie iGEM patirtį, dabartines veiklas bei ateities planus dalinasi ankstesniųjų metų Vilnius-Lithuania iGEM komandų nariai!


Dainius Tautvaišas

Gavau prašymą parašyti apie Vilnius-Lithuania iGEM kaip įkūrėjui, mačiusiam visą istoriją.

Pradėdamas noriu paskirstyti padėkų į dvi puses.

Pirmiausia visiems Žmonėms, institucijoms ir rėmėjams, kurie padėjo įsteigti ir metai iš metų suręsti tvirtus vietinius atspirties taškus Vilnius-Lithuania iGEM įvairiausiose srityse. Jūs jau paminėti komandų puslapiuose. Aš esu ypatingai sužavėtas tuo, kokią darnią bendruomenę Vilnius-Lithuania iGEM sutraukė į savo fanų klubą. Ačiū Jums visiems.

Taip pat ačiū visiems kiekvienos komandos nariams, kurie atidavė savo vasaras, kartais ir kelias, kartais ir mažiau, idėjų įgyvendinimui. Išskirtinai – mūsų komandų lyderiams ir vadovams, kurie gebėjo visus suburti ir išlaikyti – Ingridai, Mariui ir Gabrieliui, bei laboratorijų vadams, pagrindinių idėjų stūmėjams – Laurynui, Vykintui ir Šarūnui, mūsų žmogiškųjų aspektų asams – Emilijai, Miglei, Karoliui ir Ievoms.

Nuoseklus kasmetinis darbas ir patirties kaupimas bei perdavimas lemia tai, kad kasmet patys gabiausi jaunieji savo sričių žinovai gali ateiti į Vilnius-Lithuania iGEM ir pritaikyti save visiškai realiuose scenarijuose – nuo fundamentalaus mokslo atradimų, jų komunikavimo ir įdarbinimo, iki kūrybinių dirbtuvių su menininkais ir filosofais apie tai, kuriomis kryptimis žmonija galėtų ir turėtų judėti su eksponentiškai besikaupiančiu mokslinių žinių bagažu. Jaunieji mokslininkai taip pat pramoksta įgūdžių visada nutylimoje mokslinio darbo kasdieniškoje pusėje – eksperimentų planavime, nesėkminguose bandymuose, sprendimų paieškose ir įgyvendinime. iGEM konkurse būtent plačiausias diskusijas apjungiantiems ir geriausiai pritaikomus įrankius sukuriantiems projektams sekasi geriausiai ir čia man slypi sintetinės biologijos mokslo grožis.

Ypač džiaugiuosi dėl kasmet per eilę kartų augančiu kandidatų į komandą ir apskritai mumis besidominčių žmonių skaičiumi. Kartais sunku patikėti, kad viskas prasidėjo nuo pavienių laiškų ir pokalbių, o dabar mes jau sukūrėme istoriją. Sunku būtų apimti visus, kurie mus įkvepia, bet džiaugiuosi, kad ir Vilnius-Lithuania iGEM jau tarnauja kaip įkvėpimas kitiems.

Labai džiaugiuosi prisidėjęs prie tokios saviraiškos platformos įkūrimo, kuri leidžia patiems jauniems žmonėms įsitikinti labai įvairiomis prasmėmis, kad kiek gyvenime įdėsi – tiek ir gausi.


2015


Ieva Rauluševičiūtė 

Prie pirmosios iGEM komandos prisijungiau, nes mane visada domino nauji dalykai ir vietos, kur galėčiau išbandyti save. Kadangi iGEM konkurse persipina mokslas ir visuomeninė veikla, tai puikiai man tiko. Iš pradžių galvojau, kad dirbsiu tik laboratorijoje, nes buvau genetikos bakalauro studentė, bet viskas pasisuko taip, kad išbandžiau ir darbą su žmonėmis, ir rašymą, ir kitas sritis. Supratau, kad galiu daug ką, iGEM suteikė pasitikėjimo savimi ir savarankiškumo. Kadangi buvome pati pirmoji komanda, susidūrėme su įvairiais sunkumais: reikėjo pristatyti konkursą nuo A iki Z kiekvienam žmogui ir organizacijai, su kuriais kalbėjomės. Tačiau, kai sunkumus išspręsdavom, būdavo ypač malonu. iGEM konkursas yra puiki interdisciplininė galimybė pačių įvairiausių studijų programų studentams. Tikiuosi, kad SinBio organizacija kartu su iGEM komanda Lietuvoje ir toliau taip puikiai vystysis, nes tai parodo, kad studentai Lietuvoje ypač gabūs ir savarankiški, todėl nusipelno visuomenės ir valstybės palaikymo. 

Šiuo metu toliau studijuoju ne Lietuvoje ir stengiuosi ieškoti įdomybių žmogaus genomo platybėse. Manau, iš dalies dėl dalyvavimo iGEM konkurse mažiau bijau rizikuoti ir išbandyti save. Nežinau, kaip pakryps mano karjera ateityje, tačiau genetika mane vis dar žavi ir intriguoja. 


Ingrida Oledraitė

Į komandą prisijungiau jai dar nebūnant. Dainius Tautvaišas pakvietė padėti sukurti iGEM komandą, nes pats tuo metu vis dar mokėsi Edinburge (JK). Tuo metu neturėjau nieko bendra su sintetine biologija, tačiau organizaciniu aktyvumu buvau pasižymėjusi, tad šis pasiūlymas tikriausiai gruodžio mėnesį pries visus egzaminus atrodė įdomi atgaiva nuo mokslų bei smagus iššūkis.

Taigi mano veikla iGEMe prasidėjo nuo komandos subūrimo ir atrinkimo, tuomet – paramos gavimo iš universiteto ir galiausiai užtikrinimo jog komanda veiktų puikiai iki finalinės konferencijos. Komandoje buvome vos 7iese, tad teko dirbti įvairiausius darbus. Subūrus komanda, organizavau mūsų susitikimus, kuriuose visi kartu mąstėme ir diskutavome apie idėjas, pristatinėjau mūsų komandą ir idėją verslumo renginiuose, ieškojau mums patarėjų ir padėjėjų, padėjau su finansų ir laboratorinių priemonių pritraukimu, dokumentų tvarkymu ir truputėlį, kada reikėjo papildomų rankų – padėjau ir laboratorijoje.

Burdama ir būdama pirmojoje Vilnius iGEM komandoje išmokau startuolių pradžiamokslio, supratau labiau apie universiteto dokumentų sistemą, finansų pritraukimą bei darbų organizavimą. Tačiau didžiausia nauda, nepaisant milžiniškos patirties yra užmegstos nuostabios pažintys, kurias labai vertinu.

Nuo pat konkurso pradžios buvo labai įdomu ar mums pavyks, kaip pavyks, ar išvyksime visi į JAV, ar turėsime ką pristatyti, ar neapsijuoksime. Tačiau aš pati labiausiai mėgaujuosi procesu, o ne rezultatu, tad kiekviena diena kuomet dirbau prie iGEM projekto, buvo išties įdomi. Jausmas, jog mes galim – nuo idėjos galvoje iki veikiančio produkto, labai kontrastavo su patirtimis įprastoje laboratorijoje, kurioje tu esi tik bakalauro studentas, kuris nieko nemoka ir nieko nežino. Todėl, jei tik turėčiau proga, imčiausi tokio projekto kiekvieną kartą, o kiekvienam dar nepabandžiusiam rekomenduočiau net nesvarstyti: imti ir daryti.

Šiuo metu studijuoju molekulinę biologiją virusuose naudodamasi bioinformatikos įrankiais doktorantūros laipsniui Kembridže (JK). Baigus VU molekulinę biologiją, tęsdama studijas UCL universitete įgijau daugiau skaičiuojamosios biologijos ir mašinio mokymosi (angl. Machine learning) įgūdžių, tad nutariau išbandyti jėgas labiau kompiuteriniais metodais grįstame moksle, tačiau tyrinėjant tuos pačius molekulinius procesus. Ir bent jau šiuo metu, kuo gilyn į mišką – tuo darosi įdomiau! Nors prieš tai nesimokiau nieko bendra su virusais, sudalyvavus sintetinės biologijos konkurse – supratau jog gebu dirbti įvairiose skirtingose srityse ir pakankamai greitai išmokti reikiamą informaciją ir susigaudyti kas vyksta toje srityje. Nebebijoti kažko nežinoti, tačiau mėgautis kiekviena proga praplėsti savo akiratį.

Dalyvavimas iGEM konkurse, manau suteikė gerokai daugiau pasitikėjimo, jog viskas įmanoma ir viską galima pasiekti entuziazmo ir daugybės darbo pastangomis. Pernai metų komanda tai įrodė aukščiausiu lygiu. Be galo džiugu, jog kiekvienais metais Vilnius iGEM komanda pasirodo puikiai ir išlaikom savo lygį. Tačiau pernai, nugalėtojų paskelbimo vakarą, sėdėjau laboratorijoje kartu su britais ir verkiau, ir šokinėjau iš džiaugsmo, ir rankos drebėjo. Tuo pačiu dalinausi žinute apie Lietuvą ir jos potencialą moksle su kolegomis. Kas kart be galo džiugu, jog yra kuo pasigirti ir parodyti, ką mes galim, ypač tiems, kurie patys yra „dideli“ ir niekada nepastebi gudrių bei išmanių „mažųjų“.

Tad galiausiai norėčiau tik pridurti jog Vilnius iGEM jau tapo reiškiniu Lietuvoje. Tai viena iš vėliavų, kuria galime mojuoti ir parodyti pasauliui kas mes. Tai būdas tuo pačiu ir šviesti visuomenę bei kovoti už mokslo vietą Lietuvoje ir pasaulyje.


Mykolas Bendorius

Į komandą patekau intensyviausiu studijų metu. Pasigreitinęs bakalauro studijas tuo pat metu turėjau ir trečio, ir ketvirto kurso egzaminus bei rašiau kursinį ir bakalaurinius darbus. Ingrida, tuo metu ketvirto kurso studentė, tapo ir mano kursioke. Nors atrodė, kad laiko nebebuvo nei valgyt, nei miegoti, Ingrida mane sudomino projektu. Laboratorijoje, kurioje atlikinėjau praktiką kolegos sakė, kad per aukštai šaunu, bet ko tikrai išmokau iGEM konkurso metu, kad mes galim daugiau nei galvojam.

Komandoje daugiausiai rūpinausi eksperimentais, bet taip pat išmokau, kaip pristatyti projektą ir kaip jį finansuoti bei įgyvendinti.

Šiuo metu esu doktorantas ir dirbu su neuropsichiatrinėmis ligomis kurios kyla dėl autoimuninių procesų Prancūzijoje. Nors iGEM pasibaigė man jau prieš kelis metus, nuolat prisimenu šį iššūkį su šypsena. Ši patirtis mane išmokė tiek apie mokslą ir jo įgyvendinimą, tiek apie mane patį.

2016


Laura Mataitė

iGEM komandoje atsidūriau vedama smalsumo. Mane žavi mokslinė veikla, o šis projektas pasirodė tarytum puiki galimybė priartėti prie naujausių mokslinių atradimų. Gavau šansą būti naujo projekto kūrimo dalimi. Net nesitikėjau, kad dalyvaudama iGEM projekte, gausiu įgūdžių, nesusijusių su darbu laboratorijoje. Teko pripažinti, kad komandoje buvau nare, turinti mažai praktinių įgūdžių, susijusių su laboratorine veikla (jukbuvau tik antro kurso studentė), todėl didesnę laiko dalį buvau atsakinga už komunikavimą su Lietuvos mokyklų mokiniais. Net nebuvau pagalvojus, kad šis projektas patobulins mano komandinio darbo įgūdžius ir suteiks galimybę išmokti bendrauti su visuomene. Negana to, sugebėjau pagilinti savo praktinius įgūdžius dirbant laboratorijoje bei plačiau sužinojau apie vykdomą mokslinę veiklą Lietuvoje ir pasaulyje. Šis projektas buvo tarytum žiežirba, kuri paskatino mane dar labiau gilintis į mokslinę veiklą. Manau, kad Lietuva turi labai daug darbščių ir kūrybingų studentų, todėl šis projektas jiems yra puiki galimybė atskleisti savo sugebėjimus bei įgyvendinus genealias idėjas, garsinti Lietuvos vardą. Tikiu, kad kiekviena nauja iGEM komanda bus vis stipresnė su praeitų komandų jiems perduota sukaupta patirtimi. To ir linkiu ateities iGEM kartoms.


Sofija Semeniuk

iGEM komandoje atsiradau pasekusi savo tuometinių grupiokų, 2015 metų komandos atstovų, pavyzdžiu, bei dėl noro pagilinti savo žinias ir įgauti daugiau patirties moksliniuose tyrimuose. Vilnius-Lithuania 2016 metų komandoje priklausiau laboratorinius eksperimentus vykdančiai grupei ir prisidėjau prie PheLoss probiotikų kūrimo.

Šiuo metu studijuoju sintetinę biologiją Edinburgo universitete. Tokios krypties pasirinkimui be abejo turėjo įtakos dalyvavimas iGEM konkurse. Sintetinė biologija mane žavi tuo, kad joje yra daugiau laisvės ir interdisciplinarumo nei tradicinėje molekulinėje biologijoje. Šiuo metu ruošiu magistrinį darbą prisidedama prie sintetinių ląstelinių receptorių kūrimo, kurie turi platų pritaikymą diagnostikoje ir terapijoje.
Papildomo laboratorinio darbo patirtis nėra vietintelis dalykas, kurį man suteikė dalyvavimas iGEM konkurse – tai buvo puiki galimybė susipažinti su bendrus interesus turinčiais žmonėmis bei įgyti komandinio darbo įgūdžių. Būtent dėl šių priežasčių ne kiek nesigailiu dėl to, kad konkurso metu visą laisvalaikį teko aukoti su juo susijusiems darbams, ypač kai tokios pastangos pabaigoje yra gerai įvertinamos tarptautiniame lygmenyje.


Diana Ikasalaitė

Išgirdusi apie iGEM konkursą iškart panorau jame dalyvauti, nes mane visada be galo žavėjo pasaulyje dar nematyti dalykai, o šis konkursas suteikia galimybę būtent kažką tokio, nematyto, sukurti. Taip pat tai buvo puiki proga tobulėti – įgyti daugiau žinių tiek mokslinėje, tiek komunikacijos ir organizacinėje srityse. Pradžioje prisidėjau prie idėjos plėtojimo: ieškojau informacijos, vaikščiojau į susitikimus su žmonėmis, kurie galėtų padėti teoriniame lygmenyje. Vėliau perėjau prie renginių organizavimo. Darbas šioje srityje reikalauja bendravimo su žmonėmis bei idėjų generavimo įgūdžių, todėl manau, kad dalyvavimo iGEM konkurse metu nemažai juos patobulinau.
Šiuo metu daugiausia laiko praleidžiu laboratorijoje. Joje dirbu su sintetinėmis DNR modifikacijomis, tiriu jų sąveika su ląstelės komponentais, taigi vis dar turiu šiek tiek sąsajų su sintetinės biologijos sritimi. iGEM konkurso metu įgautus įgūdžius naudoju ir dabar, ne tik laboratorijoje, bet ir organizacinėje veikloje – jau ne pirmus metus esu viena iš tarptautinės mokslinės konferencijos “The COINS” koordinatorių. Manau, kad iGEM konkursas yra puiki galimybė išbandyti save labai įvairiose srityse ir įgauti pasitikėjimo savimi, pakeliui sukuriant kažką naujo.


Dovilė Ežerskytė

Kai išgirdau, kad studentai iš Lietuvos 2015 –aisiais metais sukūrė ColiClock, apėmė stiprus pasididžiavimo jausmas: įkvepianti idėja ir ne ką mažiau įkvepianti kelionė nuo idėjos užrašymo iki prototipų pristatymo Bostone. Tikriausiai vedama tų jausmų ir nusprendžiau prisidėti prie naujos komandos.

Pirmiausia, būdama Vilnius iGEM’2016 komandoje susipažinau su be galo talentingais, kūrybingais ir įvairiapusiškais žmonėmis. Jau dabar žinau, kad kiekvienas iš jų pasieks puikias pozicijas savo karjerose. Ir prie to, ko gero, stipriai prisidėjo dalyvavimas iGEM. Šis konkursas, kaip dabar suprantu, iš esmės įprasmino visas mano bakalauro studijas – padėjo suprasti, dėl kokios priežasties mokausi, kaip reikia mokytis ir kur visa tai veda.

Turbūt iGEM ir paskatino pabaigus bakalaurą nepamesti mokslinės karjeros – dirbu laboratorijoje, kiekvieną dieną susiduriu su iššūkiais, kurie tikriausiai šiek tiek mažiau gąsdinantys dėl patirties, kurią gavau iGEM.

Tai ką mes sugebame padaryti Lietuvoje yra nerealu! Tai, kad mes galime žengti koja kojon kartu su visu pasauliu, turėdami labai minimalų biudžetą, parodo, kokie užsispyrę, darbštūs ir talentingi esame! Ir tai, kiek daug noro turime! Aš manau, kad to labiausiai ir reikia visose gyvenimo situacijose – noro, kad būtų pasiekti geriausi rezultatai, sėkmės!