Skip to content

iGEM

iGEM (angl. International Genetically Engineered Machine Competition) – tai didžiausias kasmet vykstantis tarptautinis sintetinės biologijos konkursas, kuriame studentų komandos iš geriausių pasaulio universitetų kuria mokslinius projektus, skirtus realių problemų sprendimui. iGEM konkurse gimė tokie pasaulyje gerai žinomi startuoliai kaip “Benchling”, “Ginkgo Bioworks” ar “GeneAdviser”. Šis konkursas ypatingas tuo, jog studentai dirba ne tik laboratorijose, bet ir užsiima veiklomis už jos ribų. Komandos siekia sudominti plačiąją visuomenę sintetinės biologijos sritimi bei pristatyti savo idėją, be to, atkreipia visuomenės dėmesį į svarbias pasaulinio lygio problemas ir skatina kartu ieškoti joms sprendimo būdų.

Projekto eiga

iGEM komandos yra daugiadisciplininės, todėl jas sudaro ne tik gyvybės mokslų studentai, tačiau ir atstovai iš kitų sričių: marketingo, dizaino, IT, žmogiškųjų praktikų bei ryšių su visuomene. Nauja komanda suburiama dar sausio mėnesį, o pavasario semestro metu daugiausia laiko yra skiriama planavimui: plėtojama pagrindinė projekto idėja ir jos pristatymas plačiajai visuomenei, kuriama nauja programinė įranga šios idėjos vystymui bei ieškomas finansavimas projektui. Intensyviausi darbai vyksta vasarą, persikėlus į mokslines laboratorijas Vilniaus universiteto Gyvybės Mokslų Centre, kur teoriniame lygyje suformuotos idėjos yra įgyvendinamos eksperimentiškai. Darbai laboratorijose tęsiami ir rudenį, sisteminami ir analizuojami gauti duomenys, kurie vėliau vizualiai apipavidalinami ir pateikiami iGEM konkursui individualioje internetinėje svetainėje. Konkurso kulminacija – Bostone, JAV, organizuojama tarptautinė konferencija “Giant Jamboree”. Čia komandos pristato savo nuveiktus darbus, o dalyvių projektus vertina gausi tarptautinė teisėjų komanda, kuri atkreipia dėmesį į pagrindinius aspektus, tokius kaip projekto mokslinių tyrimų kokybė, žmogiškųjų praktikų integracija į projekto vystymą, naujai sukurtos ir implementuotos programinės įrangos svarba bei grafinio dizaino elementai.

Vilnius-Lithuania iGEM

Lietuvai tarptautiniame iGEM konkurse atstovaujanti Vilnius-Lithuania komanda startavo 2015 metais ir kasmet rungiasi dėl pačių aukščiausių apdovanojimų. Iki šiol svarbiausias ir įspūdingiausias pasirodymas buvo pasiektas 2017 metais, kai lietuvių sukurta skirtingų grupių plazmidžių kopijų skaičiaus reguliavimo sistema “SynOri” buvo įvertinta kaip geriausias konkurso projektas, iškovojęs Didįjį Prizą, aplenkęs daugiau kaip 300 komandų ir už nugaros palikęs tokius prestižinius vardus kaip Kembridžo, Oksfordo ar Harvardo universitetai. 2018 metais Lietuva pirmą kartą delegavo dvi komandas, kurios rungėsi skirtingose amžiaus kategorijose. Jų projektai pateko tarp 5 geriausių pažangaus proveržio projektų konkurse, o specialiose nominacijose rikiavosi tarp lyderių matematinio modeliavimo ir standartizuotų biologinių dalių kūrimo srityse. Daugiau apie projektus galite skaityti iGEM puslapyje: 2015 m. projektas „ColiClock“, 2016 m. projektas „PheLoss“, 2017 m. projektas „SynOri“, 2018 m. projektai „SynDrop„ ir „CAT-Seq“, 2019 m. projektas „Colight“.

iGEM suteikia išskirtinę galimybę įgyti unikalios patirties

Praktika besiruošiant iGEM konkursui yra kiek kitokia nei įprastose universiteto laboratorijose. Vos per vienerius metus studentų komanda įgyvendina visus mokslinio projekto vystymo etapus: nuo pat idėjos kūrimo, eksperimentų planavimo ir atlikimo, rezultatų interpretavimo, iki pat rezultatų pateikimo plačiajai visuomenei. Įspūdinga yra ir tai, jog priešingai darbui mokslinėse laboratorijose, kur studentams priskiriamas darbo vadovas ir projektas su konkrečiomis užduotimis, iGEM komandoje už viską atsakingi yra patys studentai. Komandos nariai skaito mokslinę literatūrą ir ieško idėjos projektui, patys planuoja eksperimentus bei interpretuoja gautus rezultatus, savarankiškai priima sprendimus nepavykus tam tikriems bandymams. Toks tyrimų modelis leidžia ženkliai greičiau mokytis bei tobulėti. Ne mažiau išskirtinė iGEM patirtis yra ir darbas didelėje komandoje – tai leidžia vystyti komunikavimo ir koordinavimo įgūdžius, kurie yra esminiai ne tik mokslininko, bet ir kitų sričių specialisto karjeroje. Gebėjimas motyvuoti save ir kitus komandos narius leidžia greičiau tobulėti, o mokymasis vieniems iš kitų padeda auginti asmenines kompetencijas. Nepaslaptis, jog projekto eigoje studentai dažnai pradeda specializuotis jiems įdomiausiose projekto dalyse, todėl neretai tampa tikrais tos srities ekspertais.

iGEM yra daugiadisciplininis konkursas

Nors viso projekto įgyvendinimas yra paremtas darbu laboratorijoje, neatsiejama komandos dalis yra ir kitų disciplinų atstovai.Viena iš pagrindinių dalių, svarbių vystant iGEM projektą, yra žmogiškosios praktikos. Komandos neretai svarsto, kokiu būdu jų vystomas projektas darys įtaką visuomenei, todėl diskusija ir tiesioginis kontaktas su plačiąja auditorija yra išties svarbus. Vienas šauniausių iniciatyvinių pavyzdžių – Vilnius-Lithuania 2019 komanda Vilniaus universiteto Gyvybės Mokslų Centre suorganizavo DNR dieną, kurios metu moksleiviai buvo supažindinti ne tik su naujo projekto idėja, bet ir su sintetine biologija bei gyvybės mokslų perspektyvomis. Norėdami įtraukti ir bendrąją visuomenę, surengė “Do it yourself-Science” workshop’ą, kurio metu dalyviai turėjo galimybę patys savo rankomis atlikti mokslinius eksperimentus. O pats didžiausias ir įspūdingiausias metų renginys buvo pirmasis gyvybės mokslus ir IT sritį apjungęs hakatonas Lietuvoje “Biohachkathon: Lab Issues”, pritraukęs dalyvių ne tik iš Lietuvos, bet ir iš kitų šalių.

Kita, nemažiau svarbi dalis projekto vystymui, yra IT sritis. 2019 m. buvo sukurta pažangi “Lipovision” programinė įranga, leidusi automatizuoti mikroskysčių plokštelių paruošimą liposomų sintezei. 2018 metais konkursą laimėjusi lietuvių komandą sukūrė AR žaidimą, padėjusį su sintetine biologija supažindinti jaunąją visuomenės dalį. Šis žaidimas buvo įvertintas kaip vienas iš 5 geriausių žmogiškųjų praktikų projektų. Be to, pasiremdami realiais moksliniais duomenimis ir pagrindiniais biologiniais principais, IT atstovai sukūrė programą, tiesiogiai prisidėjusią prie projekto įgyvendinimo ir leidusią iš daugiau nei 80 tūkst. DNR sekos variantų atrinkti vieną tinkamą. Tai buvo vienas esminių projekto momentų, lėmusių 2017 metų komandos sėkmę. IT specialistai paprastai atsakingi ir už komandos internetinio puslapio, kuriame pristatomas visas projektas, jo kūrimo procesas, todėl ypač svarbų vaidmenį atlieka ir projekto pabaigoje.

Dar viena neatsiejama komandos dalis yra grafikos dizaino specialistai. Projekto pabaigoje komanda pristato savo darbą sukurdami originalų internetinį puslapį, stendinį plakatą ir atlikdami žodinę prezentaciją. Dizaineriai komunikuoja su laboratorijos bei žmogiškųjų praktikų atstovais ir  naudodami originalius grafinius sprendimus siekia kuo suprantamiau bei įspūdingiau perteikti projekto idėjas.

Komandos komunikacija viešojoje erdvėje nevyktų be viešųjų ryšių atstovų, kurie paprastai dirba su komandos “Facebook”, “Instagram”, “Twitter”, “LinkedIn” socialinių tinklų  puslapiais. Taip pat, šie žmonės rašo mokslo populiarinimo straipsnius, viešina informaciją apie įvykusius ir būsimus renginius, komunikuoja su visuomene ir žurnalistais.

Ir galiausiai, marketingo grupė padeda komandai ieškoti finansų, pritraukti rėmėjus ir palaikyti su jais artimus ryšius viso projekto metu. Didžiuojamės bei esame dėkingi, kad prie komandos idėjų įgyvendinimo prisideda jau nuolatiniais tapę rėmėjai bei kasmet šios pagalbos ratas didėja.

Tik dirbdami visi kartu, kaip vieninga komanda, šie skirtingų disciplinų atstovai gali sukurti stiprų ir reikšmingą projektą, o kartu – pasisemti neįkainojamos patirties, susirasti naujų draugų ir pamatyti, kokia įdomi ir perspektyvi yra sintetinės biologijos sritis.