Skip to content

2016 metų komanda

2016 metais Vilnius-Lithuania iGEM komanda buvo sudaryta iš Vilniaus universiteto ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto genetikos, biochemijos, molekulinės biologijos, mikrobiologijos ir biotechnologijos, bioinžinerijos, medicinos studentų.

Projekto problematika – genetinė metabolinė liga fenilketonurija

Projekto metu buvo siekiama išspręsti sudėtingą žmonių, sergančių įgimta liga fenilketonurija (PKU), mitybos problemą. Vienam vaikui, kuriam diagnozuota PKU, per metus Lietuvoje skiriama apie 12 tūkst. eurų tinkamam maistui įsigyti. Tačiau tik 50 proc. sergančiųjų pavyksta visiškai laikytis tinkamo mitybos režimo. Sergant PKU dėl tam tikro fermento trūkumo žmogaus organizmas neperdirba amino rūgšties fenilalanino, todėl visą gyvenimą reikia laikytis griežtų mitybos apribojimų. Bėda ta, kad šios amino rūgšties yra beveik visuose maisto produktuose: mėsoje, žuvyje, pieno ir grūdiniuose produktuose, todėl laikytis griežtos dietos itin sunku. Nesilaikant mitybos apribojimų, fenilalaninas pradeda kauptis organizme. Dideli jo kiekiai sutrikdo normalią vaiko smegenų raidą – pasireiškia protinis atsilikimas, traukulių priepuoliai. Sergantieji PKU didžiąją dalį maisto gauna specialių mišinių pavidalu, kuriuose amino rūgščių kiekis subalansuotas.

Lietuva pasižymi ilga darbo su fenilketonurija istorija. Turime labai patyrusių regiono specialistų, dirbančių tiek su naujagimių patikra, tiek su PKU gydymu. 1975 m. Lietuva tapo pirmąja buvusios Sovietų Sąjungos šalimi, kuri pradėjo naujagimių tikrinimo dėl PKU programą. Tai buvo didelis šio laikotarpio pasiekimas, nes net Maskva tokios programos dar nebuvo įdiegusi. Palyginimui, mūsų artimiausi kaimynai, Latvija ir Estija, savo tikrinimo dėl PKU programą pradėjo tik 90-ųjų pradžioje. Aktyvus Lietuvos dalyvavimas siekiant inovatyvių su šios ligos diagnostika ir gydymu susijusių sprendimų buvo viena iš priežasčių, dėl kurių buvo pasirinkta būtent ši tema.

Komandos nariai

Augustė Ambrazaitė, Rugilė Burbulytė, Kotryna Čekuolytė, Eigilė Eidėnaitė, Dovilė Ežerskytė, Marija Fiodorovaitė, Diana Ikasalaitė, Marius Jatautas, Vykintas Jauniškis, Jonas Juozapaitis, Miglė Kalvaitytė, Laura Mataitė, Mantas Sakalauskas, Sofija Semeniuk, Emilija Vasiliūnaitė

Komandos instruktoriai

Karolis Šablauskas, Ieva Savickytė, Dainius Tautvaišas

Moksliniai vadovai

Prof. Dr. Virginijus Šikšnys,  Prof. Dr. Jurga Turčinavičienė

Sprendimo būdas – modifikuotos probiotinės bakterijos

Idėja buvo sergančiųjų dietą palengvinti taip, kad jie turėtų gerokai daugiau pasirinkimų. Šiam tikslui pasitelktos žarnyne natūraliai gyvenančios bakterijos, į jas „įdedamas“ trūkstamas fermentas, kuris skaido fenilalaniną. Taip šios bakterijos tarsi kempinė susiurbia amino rūgšties perteklių ir kontroliuoja fenilalanino kiekį, ką sveikų žmonių organizme atlieka fermentas. Sergantiesiems PKU reikėtų tiesiog kartą per mėnesį išgerti bakterijų mišinį tabletės ar jogurto pavidalu. Tokių būdu sergantieji galėtų vartoti įprastą maistą, neapsiribodami griežta dieta.

Daugiau informacijos apie projektą rasite čia: http://2016.igem.org/Team:Vilnius-Lithuania/

Komandos pasiekimai

Aukso medalis ir vieno iš penkių geriausių projektų medicinos (angl. Therapeutics) kategorijoje nominacija (kiti nominantai – Londono universiteto koledžas, Oksfordo universitetas, Kalifornijos universitetas Los Andžele ir Sun Yat-sen universitetas Kinijoje).